18 inch 10K Yellow Gold University of Kentucky Large Pendant Necklace LogoArt 1Y016UK-18
SKU: 1Y016UK-18
  • Reviews
Officially licensed product, made in USA. Weighs approximately 2.56 grams.
Dimensions
Length: 18 in
Width: 23 mm
More Details
- Material: Primary - Purity: 10K
- Finish: Polished
- Stone Quantity_1: 1
- Length of Item: 18 in
- Stone Setting_1: Component
- Chain Length: 18 in
- Chain Type: Cable
- Charm/Element Length: 20 mm
- Charm/Element Width: 23 mm
- Licensed By: NCAA
- Manufacturing Process: Laser Cut
- Material: Primary: Gold
- Stone Shape_1: TBD
- Stone Size_1: 18 x 1 mm
- Thickness: 0.032 in
- Width of Item: 23 mm
- Product Type: Jewelry
- Jewelry Type: Necklaces
- Material: Primary - Color: Yellow
- Stone Type (Other)_1: Side Stone Mounting(s)
- Relative Size: Large
- State Name: Kentucky
- Licensed Organization: University of Kentucky
- Licensed Through: LogoArt LLC
Please note that certain values, including length, weight, and number of beads/magnets, may vary in items that are available in different sizes. A length of "0" above indicates that this item can be custom-sized, or that different sizes are available. Values are subject to change, and should be viewed as a general reference only.
Conversion: 1 inch = 25.4 mm
Description
Dimensions
Length: 18 in
Width: 23 mm
More Details
- Finish: Polished
- Stone Quantity_1: 1
- Length of Item: 18 in
- Stone Setting_1: Component
- Chain Length: 18 in
- Chain Type: Cable
- Charm/Element Length: 20 mm
- Charm/Element Width: 23 mm
- Licensed By: NCAA
- Material: Primary: Gold
- Stone Shape_1: TBD
- Stone Size_1: 18 x 1 mm
- Thickness: 0.032 in
- Width of Item: 23 mm
- Product Type: Jewelry
- Jewelry Type: Necklaces
- Relative Size: Large
- State Name: Kentucky
Additional Info