Sterling Silver 8mm Curb Chain QCB220-20
SKU: QCB220-20
Product Weight
Weighs approximately 55.91 grams.
Product Dimensions
Length of item: 20 in
Width of item: 8 mm
Features
- Solid
- Polished
- Lobster
- Sterling silver
Product Specifications
- Material: Primary - Purity: 925
- Finish: Polished
- Length of Item: 20 in
- Chain Length: 20 in
- Chain Type: Curb
- Chain Width: 8 mm
- Clasp /Connector: Lobster
- Clasp Thickness (Female end): 3.2 mm
- Clasp Thickness (Male end): 3.5 mm
- Clasp Width (Female end): 6.4 mm
- Clasp Width (Male end): 6.3 mm
- Feature: Solid
- Manufacturing Process: Casted
- Material: Primary: Sterling Silver
- Width of Item: 8 mm
- Necklace Type: Chain Styles
- Gender: Men's
- Material: Primary - Color: White
Please note that certain values, including length, weight, and number of beads/magnets, may vary in items that are available in different sizes. A length of "0" above indicates that this item can be custom-sized, or that different sizes are available. Values are subject to change, and should be viewed as a general reference only.
Conversion: 1 inch = 25.4 mm
Product Weight
Product Dimensions
Length of item: 20 in
Width of item: 8 mm
Features
- Solid
- Polished
- Lobster
- Sterling silver
Product Specifications
- Finish: Polished
- Length of Item: 20 in
- Chain Length: 20 in
- Chain Type: Curb
- Chain Width: 8 mm
- Clasp /Connector: Lobster
- Feature: Solid
- Width of Item: 8 mm
- Necklace Type: Chain Styles
- Gender: Men's
Additional Info