Sterling Silver 15mm Figaro Chain QFG400-24
SKU: QFG400-24
Product Weight
Weighs approximately 207.14 grams.
Product Dimensions
Length of item: 24 in
Width of item: 15 mm
Features
- Solid
- Casted
- Polished
- Fancy lobster
- Finish: Polished
- Length of Item: 24 in
- Chain Length: 24 in
- Chain Type: Figaro
- Chain Width: 15 mm
- Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
- Clasp Thickness (Female end): 7.5 mm
- Clasp Thickness (Male end): 3.3 mm
- Clasp Width (Female end): 15.9 mm
- Clasp Width (Male end): 16 mm
- Material: Primary: Sterling Silver
- Width of Item: 15 mm
- Material: Primary - Color: White
Please note that certain values, including length, weight, and number of beads/magnets, may vary in items that are available in different sizes. A length of "0" above indicates that this item can be custom-sized, or that different sizes are available. Values are subject to change, and should be viewed as a general reference only.
Conversion: 1 inch = 25.4 mm
Product Weight
Product Dimensions
Length of item: 24 in
Width of item: 15 mm
Features
- Solid
- Casted
- Polished
- Fancy lobster
- Finish: Polished
- Length of Item: 24 in
- Chain Length: 24 in
- Chain Type: Figaro
- Chain Width: 15 mm
- Width of Item: 15 mm
Additional Info