Sterling Silver Diamond-cut 3mm 3 Short Plus 1 Long Cable Link Chain QFL080-20
SKU: QFL080-20
Product Weight
Weighs approximately 7.1 grams.
Product Dimensions
Length of item: 20 in
Width of item: 3 mm
Product Specifications
- Material: Primary - Purity: 925
- Finish: Polished
- Length of Item: 20 in
- Chain Length: 20 in
- Chain Thickness: 0.75 mm
- Chain Type: Cable
- Chain Width: 3 mm
- Clasp /Connector: Spring Ring
- Clasp Thickness (Female end): 2.5 mm
- Clasp Thickness (Male end): 1.5 mm
- Clasp Width (Female end): 3 mm
- Clasp Width (Male end): 7.25 mm
- Material: Primary: Sterling Silver
- Item Weight U/M: gm
- Width of Item: 3 mm
- Necklace Type: Chain Styles
- Gender: Unisex
- Texture: Diamond-cut
- Material: Primary - Color: White
Please note that certain values, including length, weight, and number of beads/magnets, may vary in items that are available in different sizes. A length of "0" above indicates that this item can be custom-sized, or that different sizes are available. Values are subject to change, and should be viewed as a general reference only.
Conversion: 1 inch = 25.4 mm
Product Weight
Product Dimensions
Length of item: 20 in
Width of item: 3 mm
Product Specifications
- Finish: Polished
- Length of Item: 20 in
- Chain Length: 20 in
- Chain Thickness: 0.75 mm
- Chain Type: Cable
- Chain Width: 3 mm
- Item Weight U/M: gm
- Width of Item: 3 mm
- Necklace Type: Chain Styles
- Gender: Unisex
- Texture: Diamond-cut
Additional Info